ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA DEMOKRATİK KADIN İTTİFAKI ( NADA )

 

 

NADA ittifakı adına bu yılki 2022 Dünya Kadınlar Günü’nde tüm dünya kadınlarının bu gününü kutluyor, özgürlük mücadelesinde hayatını kaybeden tüm kadınları anıyoruz.

Kadın özgürlüğü ve insana yakışır bir yaşam uğruna, başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi olmak üzere, dünyanın her yerindeki kadın kurtuluş ve feminist mücadelelerini taçlandırmak için umut, direnç ve kararlılıkla dolu olduğumuzu vurgularız. Ataerkil sistemin temellerini yıkan kadın direnişlerine tanık olduk, oluyoruz. NADA İttifakı olarak, kadınlara yönelik ağır ihlallerde yoğun artışa tanık olduğumuz Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bu ihlallerle kararlılıkla mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz.

 

Küresel kapitalist sistem, içinde bulunduğu yapısal krizden kurtulmak için yaygınlaştırmaya çalıştığı yıkıma ek olarak, birçok ülkede kendi çıkarları uğruna ve bölgedeki ömürlerini uzatmak için işgal ve savaşlara başvurmakta.

 

Lübnan’da aile içi şiddetin yayılmasına, anneler ve  çocuklarına vatandaşlık verme hakkının askıya alınmasına rağmen, kadın örgütlerinin mücadelesi durmadı, sürüyor.

 

Irak’ta kadın ticareti ve namus cinayetlerinin yaygınlaşmasına rağmen, kadın en temel hakları için direniş sürüyor.

 

Gazze Şeridi, Kudüs ve Şeyh Cerrah mahallesinin İsrail tarafından işgaline rağmen, Filistinli kadınlar siyasi ve sosyal alanda yerlerini almak için ilerliyor.

 

Türkiye’de iktidarın kadınların yaşamlarına kast eden, kazanılmış haklarını gasp etmeye yönelik saldırılarının yanı sıra Kürt kadınlarına özel saldırı dalgasının tırmanmasına ve maruz kaldıkları zorla tutuklamalara ve sistematik şiddete rağmen, kadın dernekleri ve ağları tarafından ardı ardına başlatılan kampanyalar son bir yıldır azalmıyor, artıyor.

 

Yemen’de, ülke içinde kitlesel yerinden edilmenin yaygınlaşmasına, açlığın ve yoksulluğun yayılmasına rağmen, kadınların barış ve yeniden yapılanma süreçlerine katılımına yönelik çabalar aralıksız sürüyor.

Savaşçı Sultana Khaya’nin direnişi, kendisi ve ailesinin üzerindeki kuşatmaya, Batı Sahra’da maruz kaldığı şiddet ve işkenceye rağmen kesintisiz devam ediyor.

 

Taliban’ın örtük olarak meşrulaştırılmasına ve Afganistan’da işlediği insanlığa ve kadınlara karşı suçlara rağmen, Afgan kadınlarının direnişi büyüyor.

 

Suriye’de birçok şehir ve bölgedeki Türkiye işgaline, çeşitli savaş, topçu ve hava saldırılarına ve özellikle kuzeydoğu Suriye’de direnen kadınları hedef almasına rağmen kadınlar kararlılıkla, yaşamı ilmik ilmik dokuyarak mücadele ediyor.

 

Ataerkil sistemin çeşitli yıkıcı yöntem, araç ve kurumlarıyla bölgelerimizde yaygınlaşmasının, kadınların var olma ve özgürlük mücadelelerini dağıtan, birliğimizi ve enerjimizi tüketen tüm sınırları aşan topyekûn ve birleşik mücadele ihtiyacını bir kez daha hatırlattığını apaçık görüyoruz.

Kadınların ortak ezilmişliğine inancımızla yola çıkarak bu yıl başlattığımız “Kadın birliği ile etkin eşitliği, gerçek demokrasiyi ve sosyal adaleti sağlayacağız” sloganımıza mücadele etmeye başladığımızı ve bağlılığımızı ilan ediyoruz.

 

Yaşasın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kadınların birliği, örgütlü mücadelesi!

 

Özgürlük mücadelemiz kazanacak!

 

Kadın yaşam özgürlük!

 

JİN JİYAN AZADİ!

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.